Top placers from three states at league swim meet

Tuesday, July 20, 2021
McCook's Erik Graff (above) broke two records while Cambridge's Linley Fegley (below) was among many area qualifiers who competed at the Plains Tsunami Swim League meet on Saturday in McCook.
Ronda Graff/For The Gazette

McCOOK, Neb. — Champions and top three area placers during Saturday’s Plains Tsunami Swim League championship meet.

The PTSL covers more than 20 Nebraska teams from McCook to Kearney to Benkelman and Sutherland. Several Kansas teams like Atwood, Hoxie and St. Francis are also members along with Holyoke, Colo.

The results of 66 events appear today with 66 events appearing in Thursday’s Gazette.

Steve Towery/McCook Gazette

GIRLS

Age 8 and under

100 long freestyle: 1. A. Trenkle, Kearney, 1:41.62. 100-medley relay: 1. Kearney 1:37.09. 25-butterfly: 1. A. Trenkle, Kearney, 24.25; 3. Avery Oberg, Frontier County, 29.56. 50-freestyle: 1. B. Lind, Kearney, 41.71; 3. Jacquelyn Koch, Frontier County, 49.31. 25-backstroke: 1. B. Lind, Kearney, 23.62.

Ages 9 and 10

100 long freestyle: 1. A. Dietz, Kearney, 1:25.28; 3. Kyrie Houghtelling, Cambridge, 1:38.43. 100-medley relay: 1. Holyoke 1:28.04; 2. McCook 1:44.22. 25-butterfly: 1. I. Burton, Holyoke, 19.03; 2. Houghtelling, CAM, 22.18; 3. Ayla Moses, Atwood, 22.4. 50-freestyle: 1. A. Dietz, Kearney, 36.86. 25-butterfly: 1. A. Dietz, Kearney, 21.71; 2. Houghtelling, CAM, 22.09.

Ages 11 and 12

200 long freestyle: 1. L Dietz, Kearney, 3:00.69; 3. Amelia Clark, McCook, 3:13.98. 100 medley relay: 1. Cozad 1:25.34; 2. Cambridge 1:26.1. 50-butterfly: 1. Taytum Roskop, Arapahoe, 40.22. 100-freestyle: 1. Taytum Roskop, Arapahoe, 1:16.75. 50-backstroke: 1. A. Carlson, Gothenburg, 41.04; 2. Clark, MC, 44.34; 3. Brooklyn Holtz, Cambridge, 45.47.

Ages 13 and 14

200 long freestyle: 1. L. Dietz, Kearney, 2:41.86. 100 medley relay: 1. Gothenburg 1:12.41. 50-butterfly: 1. T. O’Hare, Gothenburg, 34.65. 100-freestyle: 1. Abby Renner, McCook, 1:10.76; 3. Kennedy Bailey, Benkelman, 1:15.94. 50-backstroke: 1. T. O’Hare, Gothenburg, 36.68.

Ages 15-18

200 long freestyle: 1. K. Trenkle, Kearney, 2:29.67; 3. Tracy Roskop, Arapahoe, 2:48.62. 100 medley relay: 1. McCook 1:08.25. 50-butterfly: 1. J. Yocum, Cozad, 34.68; 3. Roskop, ARAP, 36.72. 100-freestyle: 1. Leah Spencer, McCook, 1:02.83. 50-backstroke: 1. Leah Spencer, McCook, 33.03.

Age 19 and over

200 long freestyle: 1. M. Kruback, Wilcox-Hildreth, 3:23.71; 2. Amanda Kinne, McCook, 6:19.06. 50-butterfly: 1. Elizabeth Barenberg, McCook, 39.99.100-freestyle: 1. Emma Jorgensen, Gothenburg, 1:21.09.

Age 30 and over

100 long freestyle: 1. M. Hoff, Perkins County, 1:41.64. 25-butterfly: 1. J. Lind, Kearney, 17.95; 2. Mandy Rogers, Southern Valley, 19.35; 3. Stephanie Ambrosek, Imperial, 22.19. 50-freestyle: 1. J. Lind, Kearney, 42.11.

Open

100 medley relay: 1. Frontier County 1:18.62.

BOYS

Age 8 and under

100 long freestyle: 1. A. Brinkema, Holyoke, 1:44.85. 100-medley relay: 1. Holyoke 2:17.3. 25-butterfly: 1. A. Brinkema, Holyoke, 28.96. 50-freestyle: 1. A. Brinkema, Holyoke, 45.77. 25-backstroke: 1. L. Luedke, Holyoke, 25.72.

Ages 9 and 10

100 long freestyle: 1. R. Brinkema, Holyoke, 1:23.4. 100 medley relay: 1. St. Francis 1:32.44. 25-butterfly: 1. T. McAtee, St. Francis, 18.3. 50-freestyle: 1. R.Brinkema, Holyoke, 35.79. 25-butterfly: 1. B. Kite, St. Francis, 23.02; 3. Wyatt Rice, Southern Valley, 23.45.

Ages 11 and 12

200 long freestyle: 1. Tyler Bantam, Frontier County, 3:07.28. 100 medley relay: 1. McCook 1:15.83; 3. Frontier County 1:49. 50-butterfly: 1. Lee Davidson, McCook, 43.47; 2. Brock Bailey, Benkelman, 49.1; 3. Deandre Hill, Benkelman, 50.36. 100-freestyle: 1. Aaron Spencer, McCook, 1:19.21; 2. Derick Spencer, McCook, 1:20.52; 3. Davidson, McCook, 1:24.81. 50-backstroke: 1. Derick Spencer, McCook, 45.01; 3. Bailey, BEN, 48.94.

Ages 13 and 14

200 long freestyle: 1. T. Martin, Holyoke, 2:32.98; 2. Blake Rodewald, McCook, 2:52.66. 100 medley relay: 1. Holyoke 1:15.1; 2. Benkelman 1:24.45; 3. Southern Valley 1:25.08. 50-butterfly: 1. Kevin Bantam, Frontier County, 33.89; 32. Rodewald, MC, 36.13. 100 freestyle: 1. T. Martin, Holyoke, 1:08.85. 50-backstroke: 1. T. Martin, Holyoke, 35.62; 3. Christian Maurer, Frontier County, 43.67.

Ages 15-18

200 long freestyle: 1. J. Miller, Kearney, 2:32.67; 3. Deacon Kinne, McCook, 2:39.21. 100-medley relay: 1. McCook 1:06.14. 50-butterfly: 1. Z. Black, Wilcox-Hildreth, 30.57. 100-freestyle: 1. R. Dietz, Wilcox-Hildreth, 1:03.89. 50-backstroke: 1. J. Miller, Kearney, 35.3; 3. Ethan Spencer, McCook, 36.97.

Age 19 and over

50-butterfly: 1. Erik Graff, McCook, 31.23. 100-freestyle: 1. C. Miller, Kearney, 1:15.73.

Age 30 and over

100 long freestyle: 1. J. Trenkle, Kearney, 1:22.92. 25-butterfly: 1. S. Moulton, Alma, 25.29. 50-freestyle: 1. J. Trenkle, Kearney, 34.47.

Open

100 medley relay: 1. Indianola 1:23.77.

Respond to this story

Posting a comment requires free registration: