Final wrap from Bison, Trojan districts

Tuesday, May 14, 2019
McCook senior Robin Grigg placing at the B-6 girls' long jump Thursday at Ogallala.
Steve Towery/McCook Gazette

A few more team scores and area top performers from recent district track-field meets not included in the Gazette last week:

GIRLS

B-6 at Ogallala

Teams: 1. Gothenburg 89, 2. Ogallala 73, 3. Chadron 72, 4. Cozad 69, 5. Scottsbluff 64. 6. McCook 57.5, 7. Gering 39.5, 8. Sidney 27, 9. Mitchell 22, 10. Alliance 14.

Shot put: 1. Mackenzie Smith, MC, 399 (PR); 2. T. Thorne, CHAD, 393 1/2; 3. Jayceea Hanson, MC, 3811 (PR); 6. Sierra Kotschwar, MC, 359 1/2. Discus: 1. Mackenzie Smith, MC, 1275; 2. Hanson, MC, 1228. High jump: 1. T. Bailey, CHAD, 53; 3. Addison Randel, MC, 51; 6. Alyssa Secord, MC, 49. Long jump: 1. M. Avila, SCOT, 164 1/2; 4. Robin Grigg, MC, 162; 7. Brolin Morgan, MC, 1411 1/2. Triple jump: 1. E. Winkler, GER, 343; 4. Morgan, MC, 333 1/2.

110-hurdles: 1. J. Commins, OGA, 16.48; 8. Emma Dutton, MC, 19.62. 300-hurdles: 1. Commins, OGA, 47.01; 7. Dutton, MC, 52.63. 400 meters: 1. H. Anderson, GOTH, 59.47; 7. Peyton Doucet, MC, 1:06.02 (PR). 1600: 1. M. Hoppens, OGA, 5:37.11; 8. Elsi Rodewald, MC, 6:05.72. 3200: 1. B. Holzworth, SCOT, 12:01.5; 5. Rodewald, MC, 12:42.82 (PR).

400-relay: 1. Gothenburg 51.02; 4. McCook 52.24 (Laurel Schmidt-Liviya Wier-Dutton-Robin Grigg). 1600-relay: 1. Chadron 4:13.12; 5. McCook 4:18.48 (Doucet-Grigg-Randel-Jorlynn Chauncy).

GIRLS

C-8 at Southern Valley

Teams: 1. Kearney Catholic 109, 2. Cambridge 91, 3. South Loup 83, 4. Elm Creek 70, 5. Southern Valley 60, 6. Gibbon 46, 7. Southwest 36, 8. Amherst 24, 9. Franklin 8.

100 meters: 1. K. Lee, KC, 12.66; 3. Grace Hogeland, SV, 13.39; 4. Paige Sickels, CAM, 13.51. 100-hurdles: 1. Kailee Miller, SW, 16.99; 2. Autumn Deterding, CAM, 17.81. 200 meters: 1. J. Bubak, South Loup, 27.02; 3. Sickels, CAM, 28.44. 300-hurdles: 1. A. Keck, KC, 50.13; 2. Miller, SW, 52.17 (PR). 400 meters: 1. N. Messbarger, KC, 1:01; 2. Brianna Quinn, SV, 1:05.43. 800: 1. A. Wischmeier, KC, 2:30.75; 2. Cali Gunderson, CAM, 2:34; 4. Quinn, SV, 2:39.86. 1600: 1. G. Oberg, KC, 5:46.08; 4. Quinn, SV, 6:04.81.

400-relay: 1. South Loup 51.99; 3. Southern Valley 54.36 (Hogeland-Krista Best-Mandy Schoen-Kynlee Marquez); 4. Southwest 56.05 (Johanna Sughroue-Haylee Adams-Miller-Nicole Dewey). 1600-relay: 1. Kearney Catholic 4:18.82; 2. Cambridge 4:38.4 (Hannah Morgan-Sickels-Deterding-Gunderson). 3200-relay: 1. Gibbon 10:46.9; 2. Cambridge 11:09.55 (Morgan-Deterding-Erin Witte-Gunderson); 4. Southwest 11:58.62 (Kylea Stritt-Cierra Clements-Lanie Overton-Cara Oltmer).

Shot put: 1. J. Sallach, SL, 3811 3/4; 4. Addie Sides, CAM, 327 1/4. Discus: 1. Sallach, SL, 1274; 2. Sides, CAM, 1122. High jump: 1. Brianna Russell, SV, 52; 2. Dewey, SW, 5; 3. Paige Klumpe, CAM, 5 (PR). Pole vault: 1. S. Knapp, EC, 96; 2. Kaelie Tomlin, CAM, 810: 3. Schoen, SV, 86 (PR). Long jump: 1. Korynn Clason, AM, 174 1/4 (PR); 2. T. Moes, EC, 168 1/2. Triple jump: 1. Korynn Clason, CAM, 3511; 2. Moes, EC, 343 1/4.

Respond to this story

Posting a comment requires free registration: