Longhorns charge through home invite to titles

Monday, April 22, 2019
Chase County’s Kaidin Vrbas (second from left) ran to three championships as the Longhorns swept their team titles at last week’s Chase County Invite.
R.B. Headley/McCook Gazette

IMPERIAL, Neb. — Team scores and all top four area placers at Tuesday’s Chase County Track-Field Invite:

GIRLS

Teams: 1. Chase County 234, 2. Ogallala 176.5, 3. Hershey 99.5, 4. Dundy County-Stratton 87, 5. Perkins County 34, 6. Garden County 19.

100 meters: 1. Adelaide Maxwell, CC, 12.83 (PR); 2. Taylor Williams, CC, 13.0 (PR); 3. Kamrie Dillan, CC, 13.02. 100-hurdles: 1. A. Hassett, HER, 16.51; 3. Jerzee Milner, CC, 17.61; 4. Maggie Lutz, DCS, 17.71. 200 meters: 1. Adelaide Maxwell, CC, 27.04; 2. Williams, CC, 27.82; 3. Dillan, CC, 28.17 (PR). 300-hurdles: 1. Commins, OGA, 48.15; 3. Milner, CC, 53.39; 4. Lutz, DCS, 55.12. 400 meters: 1. Mallie McNair, CC, 1:01.5; 3. Jordan Jablonski, CC, 1:04.97 (PR); 800: 1. Mallie McNair, CC, 2:29.26; 3. Jessie Freeland, DCS, 2:37.12; 4. Jablonski, CC, 2:37.13 (PR). 1600: 1. M. Hoppens, OGA, 6:00.25; 2. Lucy Spady, CC, 6:00.32; 4. Madison Brown, CC, 6:14.04. 3200: 1. Hoppens, OGA, 12:36.89; 2. Spady, CC, 12:41.63 (PR); 3. Caelyn Long, CC, 13:09.59 (PR); 4. Brown, CC, 13:12.06.

400-relay: 1. Chase County 51.1 (Taylor Williams-Adelaide Maxwell-Chloe Dillan-Kamrie Dillan). 1600-relay: 1. Chase County 4:17.19 (Taylor Williams-Adelaide Maxwell-Jordan Jablonski-Mallie McNair). 3200-relay: 1. Chase County 10:57.85 (Lucy Spady-Madison Brown-Kora Weiss-Mallie McNair).

Shot put: 1. Allison Owings, CC, 38’9”; 2. Citori Lutz, DCS 34’2 1/2”; 4. Adalene Krutsinger, DCS, 32’11 3/4”. Discus: 1. Allison Owings, CC, 127’4”; 3. Krutsinger, DCS, 99’5” (PR); 4. Sydney Reichert, DCS, 96’. High jump: 1. Milan Coggins, OGA, 5’4”; 2. Haylee Davis, DCS, 5’. Pole vault: 1. K. Wach, OGA, 10’2”; 3. Brooklyn Christensen, CC, 8’6”; 4. Reichert, DCS, 8’. Triple jump: 1. H. Snyder, PERK, 33’; 2. Ashley Bubak, CC, 32’8 1/2” (PR).

BOYS

Teams: 1. Chase County 232.83, 2. Ogallala 102, 3. Perkins County 105.5, 4. Garden County 66, 5. Hershey 62.66, 6. Dundy County-Stratton 60.

100 meters: 1. Kadin Vrbas, CC, 11.21; 3. Bo O’Neil, CC, 11.66 (PR). 110-hurdles: 1. Logan Jussel, CC, 15.94 (PR); 3. Evan Fisher, CC, 16.38. 200 meters: 1. Kadin Vrbas, CC, 23.19; 3. O’Neil, CC, 24.62. 300-hurdles: 1. C. Zink, OGA, 42.64; 4. Jussel, CC, 43.54. 400 meters: 1. Scott Wheeler, CC, 52.35; 4. Cedric Maxwell, CC, 54.86. 800: 1. Scott Wheeler, CC, 2:04.5; 3. Damon Latta, DCS, 2:08.6. 1600: 1. Kalen Wallin, CC, 4:59.92. 3200: 1. E. Huebner, HERS, 11:01.75; 3. Wallin, CC, 11:08.02; 4. Mason Nordhausen, CC, 11:44.86.

400-relay: 1. Chase County 44.96 (Bo O’Neil-Scott Wheeler-Chase Rowley-Kadin Vrbas); 4. DCS 47.73 (Matthew Merkin-Dominic Sis-Quade Myers-Serbando Diaz-Cortes). 1600-relay: 1. Ogallala 3:37.72; 2. Chase County 3:37.8 (Maxwell-Jussel-Rowley-Wheeler); 3. DCS 3:43.2 (Latta-Myers-Lutz-Sis). 3200-relay: 1. Ogallala 9:09.53; 2. DCS 9:11.25 (Michael Frederick-Lincoln Waters-Major Marlin-Latta); 3. Chase County 9:18.09 (Clay Meeske-Kenyan Biesecker-Kevin Reyes-Landis Beverly).

Shot put: 1. R. Spady, GC, 45’4”; 3. Fisher, CC, 42’5 3/4”; 4. Mikael Kuhlmann, CC, 39’9 1/4”. Discus: 1. A. Kroeger, OGA, 145’1”; 2. Trevor Peterson, CC, 133’5” (PR); 3. Fisher, CC, 132’5”. High jump: 1. C. Raffaeli, OGA, 6’2”; 3. Braden Space, CC, 5’10”. Pole vault: 1. Q. Emerson, OGA, 12’6”; 2. Peterson, CC, 12’; 3. Latta, DCS, 11’6”; 4. Brit Gockley, CC, 11’ (PR). Long jump: 1. Raffaeli, OGA, 21’2”; 4. Parker Dillan, CC, 19’7”. Triple jump: 1. L. Paloucek, OGA, 42’5”; 2. Bennett Bauerle, CC, 41’5 1/2” (PR); 3. Lutz, DCS, 41’ 1/2” (PR).

Respond to this story

Posting a comment requires free registration: