Longhorns taste Hershey title sweep

Thursday, April 26, 2018

HERSHEY, Neb. — Chase County’s girls and boys both won team championships at the Mike Troxel Track/Field Invitational on Monday.

South Loup finished second in both title races.

Seniors Jack Bauerle and Will Kuenne were double event champions for the Chase boys.

Peyton Fiedler, Mallie McNair, Madison Brown, Adelaide Maxwell and Allison Owings all won multiple events as the two-time Class C state champion girls dominated.

A rundown of all Longhorn top six placers at Hershey. Personal records feature a (PR).

BOYS

100 meters: 1. Kadin Vrbas, CC, 11.83; 3. Chase Rowley, CC, 11.96. 110-hurdles: 1. M. Smith, Hershey, 16.46; 3. Evan Fisher, CC, 17.18. 200 meters: 1. A. Patrick, Perkins County, 23.13; 2. Vrbas, CC, 23.5; 3. Rowley, CC, 23.75. 300-hurdles: 1. Smith, Hershey, 43.07; 2. Logan Jussel, CC, 44.35; 5. Dylan Dreiling, CC, 46.48. 400 meters: 1. Scott Wheeler, CC, 51.83 (PR); 2. Francisco Barrientos, CC, 52.61. 800: 1. K. Dockweiler, South Loup, 2:03.09; 2. Caleb Weiss, CC, 2:07.4; 4. Juan Venegas, CC, 2:09.73; 6. Will Kuenne, CC, 2:13.97 (PR). 1600: 1. Will Kuenne, CC, 4:55; 6. Kalen Wallin, CC, 5:10.49. 3200: 1. Will Kuenne, CC, 10:24.63.

400-relay: 1. South Loup 45.48; 2. Chase County 45.67 (Vrbas-Wheeler-Rowley-Venegas). 1600-relay: 1. Chase County 3:33.89 (Juan Venegas-Caleb Weiss-Scott Wheeler-Francisco Barrientos). 3200-relay: 1. South Loup 8:45.11; 5. Chae County 9:39.92 (Wallin-Landis Beverly-Noah Griffin-Tell Richardson).

Shot put: 1. Jack Bauerle, CC, 46’3 1/2”; 2. Fisher, 44’2” (PR); 3. Eli Hinojosa, CC, 44’1”. Discus: 1. Jack Bauerle, CC, 147’3”; 2. Fisher, CC, 131’3”; 3. Hinojosa, CC, 128’1”; 4. Mikael Kuhlmann, CC, 127’8” (PR). Long jump: 1. G. Elfeldt, Sutherland, 20’10 1/2”; 3. Parker Dillan, CC, 18’9”; 5. Braden Space, CC, 18’5”. Triple jump: 1. R. Richardson, Sutherland, 40’5”; 2. Space, CC, 39’4”; 5. Cedric Maxwell, CC, 38’.

GIRLS

100 meters: 1. J. Bubak, South Loup, 13.46; 2. Adelaide Maxwell, CC, 13.89; 3. Kamrie Dillan, CC, 14.32. 100-hurdles: 1. Peyton Fiedler, CC, 17.27; 4. Alexis Richmond, CC, 20.65; 6. Kiery Flores, CC, 22.56. 200 meters: 1. Bubak, South Loup, 27.48; 2. Maxwell, CC, 28.37. 300-hurdles: 1. Peyton Fiedler, CC, 50.3; 4. Flores, CC, 59.17; 6. Richmond, CC, 59.48 (PR). 400 meters: 1. Mallie McNair, CC, 59.95; 3. Sophie Spady, CC, 1:05.4; 6. Ragan Nickless, CC, 1:07.17. 800: 1. Mallie McNair, CC, 2:23.03; 5. Kora Weiss, CC, 2:45.3; 6. Nickless, CC, 2:50.05. 1600: 1. Madison Brown, CC, 5:58.03.

400-relay: 1. Chase County 52.37 (Peyton Fiedler-Adelaide Maxwell-Sophie Spady-Kamrie Dillan). 1600-relay: 1. Chase County 4:22.12 (Sophie Spady-Madison Brown-Adeladie Maxwell-Mallie McNair). 3200-relay: 1. Chase County 10:31.09 (Sophie Spady-Madison Brown-Kora Weiss-Mallie McNair).

Shot put: 1. Allison Owings, CC, 40’1 1/4”. Discus: 1. Allison Owings, CC, 115’9”; 2. Andrea Page, CC, 113’1”. High jump: 1`. A. Montgomery, N.P. St. Pat’s, 5’; 5. Jozie Schilke, CC, 4’4”. Pole vault: 1. Peyton Fiedler, CC, 9’6”; 3. Brooklyn Christensen, CC, 8’6”.

Chase County competes at Friday’s SPVA.

Respond to this story

Posting a comment requires free registration: