Bison swimmers use home meet to make improvements
The McCook High School swim team hosted North Platte and Scottsbluff Friday in the first of three home meets.
Nearly all Bison swimmers had improvements in times over last week's times.
The highlight of the meet was sophomore Whitney Korgan making secondary state qualifying time in two individual events, the 200-yard freestyle and 100-yard butterfly.
"Whitney did an exceptional job. She has made the first step in going to state at the end of February," said Bison head coach Lori Jumps.
Korgan, along with Madeline Shaddock, Jayde Aufrect and Katie Latta also improved their time by 2 seconds in the 200 free relay.
This relay had a secondary qualifying time at last week's meet.
Five more seconds will give them a automatic qualifying time, which would guarantee a trip to state.
Improvement was the theme of this meet.
"There were very few swimmers that did not improve their times," Jumps said. "Only a handful went over their marks from last week's meet."
Shelby Woitaszewski, Elexa Kotschwar, Emily Wood and Taylor Miller all improved their times by over 10 seconds in their respective races.
The boys team had an improvement in all of their races.
Matt Carriker led the boy team with a 4th place in the 50 Free and a 5th place in the 100 free.
"Matt injured his knee but was cleared for last weeks meet," Jumps said. "He is really glad to have come back from his injury."
The boys team will be losing one of their members, Matt Thayer, because of a previous shoulder injury that requires surgery.
The divers enjoyed a successful night as Kim Ellicott placed first in girls competition for the second straight week.
Matt Hall and Kyle Craw placed first and second in boys competition.
Ellicott's score of 131.45 was an improvement of more than 23 points over the previous week.
Hall's score of 234.10 was an improvement of just over 4 points.
While Craw's score of 127.30 was not an increase this time, he scored higher on some dives, performed a list with a higher degree of difficulty and improved his placement from third to second.
The Bison swimmers will be back in action Jan. 4 at North Platte.
McCook girls results
Event Place Swimmer(s) Year Time
200 Medley Relay
4th 2:32.62*
Erin Premer (back) FR
Madison Felker (breast) JR
Sydnie Stamm (fly) SO
Madison Wagner (free) JR
5th 2:38.27*
Jessica Lotter (back) JR
Taylor Miller (breast) SO
Danielle Blume (fly) FR
Marissa Wallace (free) SR
200 Free
1st Whitney Korgan SO 2:14.43* SEC
6th Madison Wagner JR 2:52.81*
200 IM
3rd Madeline Shaddock SO 2:37.54
5th Sydnie Stamm SO 3:00.36*
50 Free
3rd Jayde Aufrecht SO :28.54*
5th Katie Latta SO :29.86*
EX Erin Premer FR :31.22*
EX Shelby Woitaszewski JR :31.83*
EX Kelsey Korell JR :33.35*
EX Jessica Lotter JR :33.79*
EX Marissa Wallace SR :33.81*
EX Elexa Kotschwar JR :34.38*
EX Cheney Solomon SO :35.31*
EX Nikea Grove SR :38.36*
EX Jordan BaumbachJR :39.16*
EX Sara Capps FR :46.69
Diving
1st Kim Ellicott SR 131.45*
100 Fly
1st Whitney Korgan SO 1:09.07* SEC
4th Danielle Blume FR 1:27.09*
100 Free
3rd Jayde Aufrect SO 1:06.95
6th Kelsey Korell JR 1:16.61
EX Shelby Woitaszewski JR 1:14.39*
EX Madison Felker JR 1:15.80*
EX Elexa Kotschwar JR 1:18.05*
EX Marissa Wallace SR 1:18.28*
EX Cheney Solomon SO 1:24.16*
500 Free
4th Kayla Fahrenbruch SO 7:36.42*
5th Emily Wood FR 7:42.50*
EX Renetta RawlingsSR8:45.58*
200 Free Relay
1st 1:53.04* SEC
Madeline Shaddock SO
Jayde Aufrect SO
Katie Latta SO
Whitney Korgan SO
5th 2:05.66*
Madison Felker JR
Erin Premer FR
Shelby Woitaszewski JR
Sydnie Stamm SO
100 Back
3rd Madeline Shaddock SO 1:17.35
5th Erin Premer FR 1:35.52*
100 Breast
5th Katie Latta SO 1:32.72*
6th Madison Felker JR 1:40.85*
EX Taylor Miller SO 1:41.02*
EX Nikea Grove SR 2:02.65
400 Free Relay 4:24.35
2nd Madeline Shaddock SO
Jayde Aufrect SO
Katie Latta SO
Whitney Korgan SO
5th 5:12.33*
Kayla Fahrenbruch SO
Kelsey Korell JR
Emily Wood FR
Madison Wagner JR
McCook boys results
Event Place Swimmer(s) Year Time
50 Free
4th Matt Carriker JR :27.75*
6th Chad Stull SO :28.67*
EX Stephen Smock JR :29.95*
EX Matt Thayer JR :30.69*
EX Kyle Craw FR :30.81*
Diving
1st Matt Hall SR 234.10*
2nd Kyle Craw FR 127.30
100 Free
5th Matt Carriker JR 1:02.66*
6th Stephen Smock JR 1:11.88*
200 Free Relay 1:59.21*
5th Chad Stull SO
Stephen Smock JR
Matt Thayer JR
Matt Carriker JR
100 Breaststroke
4th Matt Hall SR 1:30.96
400 Free Relay 4th 4:36.54
Chad Stull SO
Stephen Smock JR
Matt Hall SR
Matt Carriker JR
SEC -- Secondary State Qualifying Time
* - Improvement